Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.305 Mutlu Müşteri

FOTOĞRAFTA DEVRİM ESNEK KAMERALAR GELİYOR

FOTOĞRAFTA DEVRİM ESNEK KAMERALAR GELİYOR

FOTOĞRAFTA DEVRİM; ESNEK KAMERALAR GELİYOR

Fotoğrafçılık hem hobi olarak hem de meslek olarak çok tercih edilir. Öyle ki bu mesleği en güzel şekilde icra edebilmek için eğitim alınır ve en kaliteli ekipmanlar seçilir. Fotoğraf çekiminde en büyük dikkat edilmesi geren unsur ise açıdır. Bazen fotoğrafçı için doğru açıyı yakalama bir hayli zor ve zahmetli olabilir.

Her geçen gün daha da gelişen teknoloji sayesinde fotoğraf meraklıları ve bu işi profesyonelce yapan kişiler için harika bir ürün hizmete sunuluyor; esnek kameralar.

Fotoğraf çekerken istenilen alan bazen kadraja sığdırılamayabilir ya da doğru açıyı yakalamak çok zor olabilir. Kolombiya Üniversitesi Bilgisayar Görüş Laboratuarı tarafından geliştirilen son teknoloji esnek kameralar sayesinde, bir kare daha çok açıya bürünebilecek.

Geliştirilen bu kameralar, şimdiye kadar ki benzerlerinden her yönde farklılıklar gösteriyor. Işık hassaslığı ve yapı farklılığı bunlardan birkaç tanesi olarak görebiliriz.

Bu projeyi geliştiren uzmanların hedefi projenin günlük alanda da rahat bir şekilde kullanılabilir hale getirilmesi. Bu şekilde ister profesyonel olsun, ister amatör olarak olsun, fotoğrafçılık işi ile uğraşan herkes, rahat ve pratik bir şekilde bu teknolojiden yararlanabilecek. Araştırmacılar, söz konusu esnek kamerayı gerçeğe dönüştürmek için esnek görüntü sensörlerine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Ancak şu anda esnek sensörlere görüntü yakalayabilmek için ihtiyaç duyulan optikleri geliştirmek için çalışılıyor. Araştırmayı yapan ekibe göre, esnek dedektör dizisi ile görüş açısının dizinin bükülmesine göre değişebileceğini savunuyor. ABD donanmasının araştırma birimi tarafından desteklenen bu proje, fotoğraf sanatına yeni bir soluk katmaya hazırlanıyor.

Hayatımızın her alanına yeni bir soluk getiren teknolojik buluşlar fotoğraf sektörünü de bir yayli canlandıracak gibi görünüyor.

Esnek kameralar işlevsel olarak 35 derece çekim yapabilen kameralar ile benzerlik gösterebiliyor. Sonuç olarak bu şekilde 360 derecelik bir kamera açısından bahsedebiliriz. Kavisli bir biçimde tasarlanacak olan kamera, almış olduğu bu teknoloji sayesinde görselin etrafındaki tüm obje ve manzarayı görüntüye dahil edebilecek.  Sistemi geliştiren araştırmacıların öncelikli hedefi ise, sistemi daha da geliştirip bireysel olarak kullanılabilir şekilde düzenlemek.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş