Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.305 Mutlu Müşteri

SOSYAL MEDYADA ETİKETLERKEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN

SOSYAL MEDYADA  ETİKETLERKEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN

SOSYAL MEDYADA AKRABALARINIZI ETİKETLERKEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN’

Sosyal medya, artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Hemen herkes her anını sosyal platformda geçiriyor ve ister istemez kendisi ile alakalı birçok bilgiyi farkında olmadan binlerce insanla paylaşıyor. Bu durum da ne yazık ki siber hırsızların ekmeğine yağ sürüyor.

Son günlerde uzmanlar tarafından sosyal medya kullanıcılarını sıkça uyarılan konulardan biri ise, insanların akrabalarını etiketleme konusunda dikkatli davranmaları. Çünkü siber hırsızlar bu şekilde sizin kişisel bazı bilgilerinize ulaşıp kredi kartı şifrelerinizi bulabiliyor. Nasıl mı?

Şifre güvenliğinin önemini özenle vurgulayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “Dayınızı ve dayınızın oğlunu Facebook’ta etiketlediğinizi düşünün. Listenizde 500 arkadaşınız varsa, bu 500 arkadaşınızla anne kızlık soyadınızı paylaşmış oluyorsunuz.” Şeklinde açıklama yaparak kullanıcıları uyardı.

BTK yine yaptığı açıklamada, kullanıcıları şifre seçerken basit şifreler seçmeme konusunda uyardı. Doğum yeri, doğum tarihi gibi şifreler, siber saldırı yapan kişiler tarafından kolayca kırılabildiğine dikkat çekiliyor. Bu sebeple sosyal medya kullanıcıları şifre kullanımında oldukça hassas davranması gerekiyor. Zira gün geçtikçe gelişen teknoloji ve internet ile birlikte paralel olarak siber tehditler ve sosyal medya casusları için fırsatlar da gelişiyor.

Facebook’ta gizlilik ayarlarını gerektiği gibi yapmayan insanlar tüm kişisel bilgilerini binlerce hatta milyonlarca insanla paylaşmış oluyor. Bu sebeple BTK, “Sakın dayınızı ve dayınızın oğlunu etiketlemeyin. Çünkü bu sayede bankacılık işleminde kullandığınız kişisel bilgilerinizden birini bizimle paylaşmış oluyorsunuz. Hem de hiç farkında olmadan” şeklinde açıklama yaptı.

Sosyal medya kullanıcılarının bu uyarılara dikkat etmemesi durumunda, hesabının ele geçirilmesi, bankacık bilgilerine sızılması veya sizin hesabınızla kötü niyetli paylaşımlar yapılması gibi hoş olmayan olaylar söz konusu oluyor.

 Dolayısıyla şifre seçerken olabildiğince zor şifreler seçilmeli ve sosyal medya paylaşımlarımızda kişisel bilgilerimizi vermemeye özen göstermeliyiz. Yaptığımız paylaşımların gizlilik ayarlarını da kontrol ederek, bizimle alakalı bilgilerin sadece tanıdığımız ve güvendiğimiz insanlara ulaşmasını sağlayabiliriz. Sosyal medyanın hayatımıza renk ve eğlence katmasının yanı sıra bu şekilde sıkıntı yaratacak olaylar getirebileceğini unutmamalı ve olabildiğince dikkatli davranmalıyız.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş