Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
27.824 Mutlu Müşteri

Sertifika güvenilir değil hatası ve çözümü!

Sertifika güvenilir değil  hatası ve çözümü!

İnternette dolaşırken çoğumuz, "bu web sitesinin güvenlik sertifikasında sorun var" gibi bir hatayla karşılaşmışızdır. İnternet güvenliği oldukça karmaşık bir konu, ancak bu yazımızda size güvenlik sertifikasının ne olduğunu anlatmaya çalışacak, hata almanız durumunda neler yapabileceğinizi anlatacağız.

 

Güvenlik sertifikaları neden önemli?

 

Oturum açmanız gereken bir web sitesini açtığınızda (banka, PayPal, eposta hesabınız gibi), bilgilerin sizinle web sitesi arasında kalması önemlidir. Bu tür bir web sitesine bağlandığınızı URL'nin HTTP yerine HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure) ile başlamasından ve yanındaki kilit işaretinden anlarsınız.

HTTPS bağlantısında web sitesinin kimliği doğrulanır ve veriler şifrelenerek gönderilir. Site, gerçek olduğunu elindeki güvenlik sertifikasını web tarayıcınıza göstererek ispat eder. Bu durumda web tarayıcınız, bir kilit simgesi görüntüler.

Güvenli olması gereken bir sitede bu işaretleri görmüyorsanız, sahte bir sayfada olabilirsiniz. Veya verilerinizi bağlantınızın arasına giren kişilere (man-in-the-middle saldırısı) gönderiyor olabilirsiniz.

Güvenlik sembolleri tarayıcıdan tarayıcıya değişebiliyor. Google'ın Chrome'la ilgili açıklamalarına buradan, Internet Explorer için gerekli bilgilere buradan, Safari'nin URL'nin sonunda beliren güvenlik düğmeleri hakkında bilgilere ise buradan ulaşabilirsiniz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş