Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
27.824 Mutlu Müşteri

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ? İOS İŞLETİM SİSTEMİ Mİ, ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ Mİ?

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ?  İOS İŞLETİM SİSTEMİ Mİ, ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ Mİ?

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ?  İOS İŞLETİM SİSTEMİ Mİ, ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİ Mİ?

 Akıllı telefonların kullanımının oldukça artması ile birlikte birçok yeniliklerle karşılaştık. Akıllı cihazlarımızı alırken dikkat ettiğimiz en büyük özelliği ise işletim sistemleri. Bu cihazların neredeyse yüzde 90’ında ise çoğunlukla İSO işletim sistemi ve Android işletim sistemi kullanılıyor. Doğal olarak da piyasada bu iki işletim sistemi arasında sürekli bir yarış durumu mevcut. Kullanıcılar iki işletim sistemi arasında tercih yaparken, kalitesine kullanışına son derece dikkat ediliyor. En çok merak edilen ve dikkate alınan konulardan biri ise hangi işletim sisteminin daha güvenli olduğu konusudur.

Kullanıcıların da bildiği gibi Android işletim sistemi için Google Play Store, İOS işletim sistemi için App Store uygulama mağazası kullanılıyor. Her iki uygulama mağazası da birçok uygulamayı içinde barındırıyor. Ama kullanıcılar aradıkları tüm uygulamaları bazen bu mağazalarda bulamayabiliyorlar. Bu durum da ise telefona dışarıdan uygulama yüklenme durumu söz konusu oluyor ki; burada devreye güvenlik sorunu giriyor. Resmi uygulama sitelerinin bazısında uygulama güvenliği bulunduğu gibi, bazı uygulamalarda güvenlik maalesef sağlanmıyor. İşte bu açıdan İOS işletim sistemi bir adım önde diyebiliriz. Çünkü İOS işletim sistemi kullanıcıları için dışarıdan uygulama yüklemek neredeyse çok zor. Apple’ın güvenli olmayan hiçbir uygulamaya izin vermemesi her ne kadar yoğun eleştirilere sebep olsa da, bu durum işletim sisteminin güvenlik açısından ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Bu sayede güvenli olmayan hiçbir yabancı ve tehlikeli yazılım işletim sistemi tarafından kabul edilmiyor. Bu da demek oluyor ki Apple, kullanıcılarını casus yazılımlardan en iyi şekilde koruyor.

Ancak durum Android işletim sisteminde çok farklı. Android’lerde her türlü yabancı uygulamaya izin verilmesi, kullanıcıların casus yazılımlara karşı daha savunmasız olduğunu gösteriyor. Dışarıdan gelen tehditlere daha açık olması Android işletim sistemini Apple’ın bir adım gerisinde bırakıyor.  İOS, bu konuda bir adım önde olmasına rağmen, yine de kullanıcılarını tamamen tehditlerden kurtarabilmiş değil. Çünkü İOS işletim sisteminde uygulamaları daha rahat yüklemek için Jailbreak adı verilen sistemler kullanılmak zorunda. Bu sistemler ise kendi başına bir güvenlik sorunu ortaya çıkarıyor. Son güncellemeleri almayan kullanıcılar ise, güvenlik konusunda daha çok sıkıntıya girebiliyorlar. Yeni güncellemeler ile, güvenlik açıklarının ne kadar ciddi boyutta olduğunu da görmüş oluyoruz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş