Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.305 Mutlu Müşteri

BİLİNÇSİZ İNTERNET KULLANIMI UYKU DÜZENİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

BİLİNÇSİZ İNTERNET KULLANIMI UYKU DÜZENİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

BİLİNÇSİZ İNTERNET KULLANIMI UYKU DÜZENİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gelişen teknoloji ve hayatımızın her alanına taht kuran internet kullanımı, her açıdan yararlanabileceğimiz ve vakit geçirebileceğimiz bir ortam. Günlük yaşantımızda olsun, iş hayatımızda olsun eğlence hayatımızda olsun artık her türlü sosyal aktivitemizi internetten sosyal medya sayesinde yürütüyoruz. Yetişkinler her konuda kullandığı gibi, çocuklar da derslerinde ve ödevlerinde çok büyük bir destek alıyor.

Ancak teknolojinin bu sayısız nimetlerinden faydalanırken gözden kaçırdığımız ve farkında olmadan hayatımızı olumsuz etkileyen durumlar da var. Sosyal medya kullanımının zamanlama konusunda dozunu iyi ayarlayamazsak, bu durum günlük hayatımızda olsun, iş ve eğitim hayatımızda olsun, sağlığımız açısından olsun birçok dezavantaj ile bizleri karşı karşıya bırakıyor.

SOSYAL MEDYA UYKU PROBLEMİNE SEBEP OLUYOR

Zamanın ve buluşların değişmesine paralel olarak yeni sağlık problemleri de bunlarla beraber gelişiyor. Bu problemlerden birisi de sosyal medya bağımlılığı. İlk başlarda insan fark edemese de sonradan hayatının her alanında adeta bir bağımlılık halinde sosyal medyaya aşırı ilgi gösterme ve bırakmakta zorlanma, bir hastalık halini alıyor. Bu da daha başka problemlerin doğmasına sebep oluyor. Sosyal medya bağımlılığının en başında gelen sorunlardan biri de uyku problemi.

Yapılan bir araştırmada internet bağımlısı olan çocuklara yaşadıkları problemler sorulduğu zaman, içlerinden büyük bir kısım, yattıkları zaman ilk 20 dakika boyunca uykuya dalmakta zorlandıklarını söylüyorlar. Bir diğer kısım ise ilk 20 dakikanın bile yeterli olmadığını, uykuya dalmakta aşırı derece zorlandığını bildiriyor ki zaten bu şekilde olan hastalara uykusuzluk sendromu teşhisi koyuluyor. Ne yazık ki uykuyu alamayan çocuklar hem gelişim süreçleri açısından tehlikeye giriyor, hem de okuldaki derslerinde de verimli olamayabiliyorlar. Bunların yanı sıra uykusuzluk sebebi ile agresiflik ve sinir problemleri ile de karşı karşıya kalabiliyorlar. Uzmanlar özellikle ebeveynleri çocukları sosyal medya kullanımı konusunda uyarıyor ve bilinçsiz bir şekilde geç saatlere kadar bilgisayar veya telefon başında kalmamaları gerektiğine dikkat çekiyor. Yetişkinlerin de aynı şekilde sosyal medya kullanımında gereğinden fazla zaman harcanmasının çocuklara olumsuz örnek teşkil edebileceğini unutmamaları gerekir.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş