Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

Bilgisayar Masaüstü Düzenleme.

Bilgisayar Masaüstü Düzenleme.

Bilgisayar Masa Üstü Düzenleme

Sürekli bilgisayarla işi olanlarda masaüstü genelde dağınıktır. Masaüstünde her türlü dosya ve klasör kısayol mevcuttur ve bu durumda bir süre sonra gerçekten karmaşaya yol açabilir. Masaüstünün derli toplu olması hem göze hoş gelir hem de bilgisayar performansı açısından da fayda sağlar.  Ama bazen ne kadar dikkat edersek edelim ne kadar temizlik yaparsak yapalım masaüstü yine de dağınık duruma gelebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için birkaç yöntem sunmaya çalıştım.

Masaüstünü Temiz Tutmanın Sırrı Nedir?

Önemli olan masaüstünü sürekli temizlemek değil temiz tutabilmektir ki bu daha az çaba sarf etmenize ve tasarruf sağlamanıza yarayacaktır. Masaüstünü temiz kullanabilmenin ilk sırrı neden sürekli dağınık olduğunu bilmekten geçer.

Örneğin bir yazılımcısınız ya da web tasarım yapıyorsunuz. Genelde yazılım ya da tasarım yapanlar zamandan tasarruf edebilmek için tüm bilgilere hızlı bir şekilde erişmek isterler ve masaüstü kısa yollardan geçilmez. Programlar, uygulamalar, kısayol Word dosyaları derken çorbaya döner masaüstümüz.

Kısayollar için Başlat Menüsünü Kullanın

Özellikle windows10 da başlat menüsü kısa yollar için ideal bir yer olarak değerlendirilebilir. Windows tuşunu kullanarak ya da ekranda tıklayarak başlat menüsü kısmına ulaşabilirsiniz. Başlat menüsüne hatırı sayılır miktarda uygulamayı sabitleme şansınız var. Bunun için uygulamaya sağ tıklayarak “Başlangıç ekranına sabitle” seçeneğini seçmeniz yeterli.

Görev çubuğunu kullanın

Başlat menüsü size göre değilse daha hızlı erişim için görev çubuğunu kullanabilirsiniz. Sürekli kullandığınız program simgelerini görev çubuğuna sabitleyerek sürekli onları arama derdinden kurtulmuş olursunuz ve böyle ce hem masa üstü kadar hızlı ulaşır hemde görsel mana da daha iyi bir sonuç elde etmiş olursunuz. Bunu yapmak için; gerekli programın ya da klasörün simgesine sağ tıklayarak “Görev Çubuğuna Sabitle” seçeneğini seçebilirsiniz.

Başlat Menüsü Arama Yolunu Kullanma

Bu yöntem klasiktir aslında ama tam olarak istediğimizi yansıtmayabilir. Başlat menüsüne tıkladığınızda arama kısmına kullanmak istediğiniz programı yazarak listeden seçebilir ve çalıştırabilirsiniz. Aynı şey klasörler içinde geçerli. Klasör adını biliyorsanız aramaya yazarak listede görünmesini sağlayabilir ve oradan ulaşabilirsiniz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş