Kampanyalarımızdan anlık haberdar olmak için WhatsApp kanalımıza katılın!

Sabit Diskinizin Ömrünü Uzatmak için 5 Altin ipucu.

Sabit Diskinizin Ömrünü Uzatmak için 5 Altin ipucu.

Veri Kaybına Son

          Sabit disk arızaları, veri kaybına en çok yol açan nedenlerin başında gelmektedir. Elektronik veya mekanik bir bileşenden oluşan diskler bozulması sonucunda maddi olarak çok zararlı bir durum oluşturmaktadır. Sürücüler ne kadar hayatta kalacaklarına dair bir puanlamaya sahiptirler. Çoğu sürücü, oldukça uzun bir zaman olan 300.000 saat kadar dayanabilirler. Fakat bu hiçbir zaman yarı yolda bırakmayacakları anlamına gelmez. Sabit diskinizin ömrünü uzatmanız veri kaybınızın ortadan kalması anlamına gelmektedir. Sabit Diskinizin Ömrünü Uzatmak İçin 5 Altın ipucunu öğrenelim;

Güç kaynaklarını kullanmak

            Voltaj değişiklilerinde ve dalgalanmalarda oluşabilecek problemlere karşı PC'lerde güç kaynağı kullanılması gerekmektedir. UPS güç kaynakları cihazlarda elektrik kaynağı arasında güvenlik duvarı oluşturarak koruma yapmaktadır. Ani güç kaybı ve güç çıkışları yaşandığında cihaz UPS tarafından korunur ve Sabit disk zarara görmez.Verilerin çok daha iyi korunması adına UPS cihazları kullanılmalıdır. Sabit sürücüler için güvenli çalışma sağlanmaktadır.

Sabit Disk Ortam Koşulları

            Nemli ve sıcak hava koşulları sabit diskler için verimli çalışma sağlamamaktadır. Aşırı sıcak bir ortamda çalışan bilgisayar mekanik aksamlarda oluşan ısı sabit disk için problem teşkil etmektedir. İdeal sıcaklıklarda çalışması sabit sürücülerin verimini artırmaktadır. İdeal sıcaklık 18 ile 24 derece arasıdır.

Güç Yönetimi Uygulamak

Sabit diskiniz uyumalıdır.Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman mutlaka kapatılmalıdır.

Sürekli Kontrol

Bakım uygulamaları ve yazılımlar ile diskinizi kontrol altında tutun. SMART teknolojiler ile gözünüz devamlı diskinizde olsun.

Diskinize İtinalı Davranın

Sabit disk çok hassas olduğundan sağa sola çarpmayın, düşürmeyin, üzerine bir şey koymayın. Taşıma işleminde çok dikkatli olun


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş