Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
27.824 Mutlu Müşteri

Mozilla Firefox Tarayıcı Kendini İki Kat Daha Hızlı Yeniledi İşte Quantum.

Mozilla Firefox Tarayıcı Kendini İki Kat Daha Hızlı Yeniledi İşte Quantum.

Mozilla Firefox Tarayıcı Kendini İki Kat Daha Hızlı Yeniledi İşte Quantum

Firefox tarayıcının ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum, sırf değişik göründüğü için kurup denemiştim ama düşünün ki internet explorerdan bile yavaştı. Sonraları versiyonları çıktıkça tabi ki solladı explorer’ı ama yine de firefox her zaman benim gözümde ve bir çok kullanıcının gözünde yarışa çıkmış araçlar içinde sonunculuğa oynayan bir tarayıcıydı.

Ama bu kötü ününü geride bırakacak hatta liderlik koltuğuna oturacak bir adım attı firefox.  Geçtiğimiz gün, önceki versiyonundan iki kat daha hızlı olduğunu iddia ettiği yeni tarayıcısı “Quantum’u” ve webmaster araçları diye de tabir edeceğimiz “Developer Edition’u” Beta olarak kullanıcılara açtı.

Firefox Tam anlamıyla yenilenmiş bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Eski sürümüne göre 2 kat daha hızlı olan yeni sürüm şimdilik Türkçe destekli değil.

Firefox Tarayıcı Motoru Tamamen Değişti

Firefox önceki sürümlerinde kullandığı tarayıcı motorunu tabir yerindeyse bir kenara fırlattı. Önceki tarayıcı motoru bilgisayarın tek bir işlemcisini kullandığı için çok daha ağır oluyordu. Hele birde sekmeleri bol bol açtıysanız sizi çileden çıkarmaya yetiyordu. Yenilenen Quantum tarayıcı motoru ile birden çok işlemciyi kullanabilecek. Bu sayede de işlemlerimiz daha hızlı ve donmadan rahatlıkla yapılacak. Bu tarayıcı motorunu Tablet, telefon gibi mobil versiyonlar içinde geliştiren firefox geliştiricileri, piyasa da birinciliğe oynadığını da şimdiden duyurmuş oldu.

Bu özelliğini de “Yalın ve Tam bir Hız Makinası” başlığı ile duyurdular. Duyuruya göre Firefox Tarayıcı RAM belleği daha aktif kullanarak işlemciden %30 kar elde edebilecek böyle ce bilgisayarında kasılma sorunları ortadan kalkacak. Bu özellikle birlikte CSS ön belleğini de optimize eden geliştiriciler. %30’luk tasarrufun günümüzde bilinen en hızlı tarayıcı unvanını elinde tutan Chrome tarayıcıdan daha hızlı olacaklarının da altını çizmektedirler.

Photon Tasarım İle Çağı Geride Bırakıyor

Chrome, Yandex gibi modern tarayıcılar tasarım açısından da işlevsellik açısından da bildiğimiz firefox’a göre çok daha modern ve performanslıydılar. Firefox Tarayıcı motoru sayesinde performansı çözdü ve bununla da yetinmedi Yeni nesil tasarım Photon’u kullanarak ta modern bir görünüme kavuştu.

Webmasterlar için Developer Edition

Webmasterlar’ın özellikle Mozilla’nın tartışma platformlarında sıkça sorduğu ve istediği özellikler, yeni firefox quantum güncellemesi ile geldi. Hem de Developer Edition sürümü olarak webmasterlara özel bir yapı ile. Bu da gösteriyor ki Her zaman içimizde birisi olan firefox geliştiricileri bizleri duydu ve isteklerimize kulak verdiler.

Developer Edition sürümünde Geliştirici araçları sekmesi ile karşımıza çıkan bölümlerde; Gelişmiş CSS motoru (CSS3 ile bu zaten gerekliydi), Debugger, Responsive siteleri görüntülemek için çözünürlükleri değiştirerek sitelere dilediğimiz çözünürlükte bakabilmemizi sağlayacak Duyarlı Tasarım Görünümü, CSS Düzenleme aracı, ekrandan görüntü alma resimleri daha hızlı kaydetme, web sitesini düzenleyebilme gibi bir çok özellik mevcut.

Aşağıdaki Youtube Videosunda da Chrome ve Firefox Quantum’u hız testine sokmuşlar ve sonuçlar gerçekten şaşırtıcı

https://www.youtube.com/watch?v=YIywpvHewc0

Yukarıda da dediğim gibi şimdilik beta sürümü olduğu için Türkçe mevcut değil ama 14 Kasım da Tam sürüm yayınlanacak. Fakat Beta Sürümü de Görmek İstiyorum Denemem Lazım diyorsanız BURADAN Firefox Quantum’a ve Developer Edition Sürümüne Ulaşabilirsiniz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş