Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

Javascript Yorum Satırları Kullanımı.

Javascript Yorum Satırları Kullanımı.

 Yorum Satırları Kullanımı

Javascript yorum satırları kodlarda okumayı ve anlamayı kolaylaştırdığı için kullanışlı bir yöntemdir. Yorum satırları içerisindeki hiçbir şey tarayıcıya yansıtılmaz.

JavaScript yorum satırı

Tek satırlık yorumlar yan yana iki slash (taksim) işareti konulur. Bu iki slash tan sonra yazılacaklar ekrana bastırılmaz ve sadece yorum satırı olarak kodu açıklayıcı nitelikte kalır.

<script>

  // manav değişkeni tanımlandı

  var manav;

  // manav değişkenine 10 değeri atandı

 manav = 10;

</script>

 

Yukarıdaki örnekte de bir sonraki işlevin ne olduğunu yorum satırı kullanarak açıkladık. Aynı şekilde kodun hemen sonrasına da bu şekilde bir açıklama getirebilirsiniz. Sorun olmayacaktır.

 

Javascriptte çok satırlı yorum yapmak

Tek satırlı kodlar ile de bir çok satırda kodlar yazabilirsniz fakat daha fazla uğraştırıcı olacaktır. O yüzden çok satırlı kodlar devreye giriyor.

Çok satırlı kodlar; slash ve yıldız ile yapılır “ /* burası yorum satırı */ ” örneğinde olduğu gibi burası yorum satırı yazan yere ne yazarsanız yazın ekrana bastırılmayacaktır.

<script>

/*

Manav Değişkeni tanımlandı

Manav değişkenine 10 değeri verildi

*/

  var manav;

 manav = 10;

</script>

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, sonsuz sayıda yorum yapabilirsiniz ve bunun için sadece 4 karakterlik yorum satırı işaretçisi kullandık.

 

Javascript Kodları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Javascript ile bir şeyler yazdınız ve bazı bölümlerin silinmeden devre dışı kalmasını istiyorsanız yorum satırları işinizi görecektir. İster tek satırlı yorum imleci kullanın ister çift satırlı size kalmış. Hemen örneklere açıklayalım.

<script>

 var manav;

meyveSayisi=20;

sebzeSayisi=10;

/* musteriSayisi=5; */

//toplamKilo=50;

 manav = meyveSayisi + sebzeSayisi;

document.write(manav);

</script>

 

Yukarıdaki örnekte iki çeşit yorum satırını da kullanarak “musteriSayisi ve toplamKilo” değişkenlerini devre dışı bıraktık.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş