Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

HTTPS Güvenli Mi?

HTTPS Güvenli Mi?

HTTPS Güvenli Mi?

Web siteleri http, https gibi bağlantılar oluştururlar. Genellikle http bağlantısı hem güvenli olması hem de ekstra bir ücrete tabii olmamasından dolayı tercih edilirler. Güvenlik açısından yapılan araştırmalara göre https güvenli mi sorusuna oranın arttığı yönünde cevaplar verilebilir. On bin adet anahtar kelimenin belirlenerek yapıldığı incelemeye göre dokuz öncesine kadar ilk sayfaların yüzde otuzu oranında güvenilir sonuçlar alınırken kısa zaman önce yapılan incelemede bu oranın yüzde elliye çıktığı neticesine varılmıştır.

HTTPS Güvenliği Nasıl Arttı?

HTTPS güvenliğinin artmasına temel olan etkenin ilk başta yakın zamanda güncellenen Google algoritmasının neden olduğu düşünülse de aslında etken rol oynayan etmenin web sitelerinin sebat ve istikrar göstererek https bağlantısına geçmeleri olmuştur. Küçük değişimlerin aslında ne denli büyük sonuçlar yaratabildiği bu örnekten de kendini belli etmektedir.

HTTPS İncelemesi

Https incelemesi birkaç kanaldan yürütülmüştür. MozCast ve diğer tüm kanallar yürüttükleri bu incelemede genel itibariyle aynı sonuçlara varmışlardır.

HTTPS’de İlerleyen Zaman Neyi Gösterir?

Https bağlantısına geçişlerin yoğunluğunun artması ile birlikte Google’dan yeni algoritma beklentileri de artmaya başlamıştır. Fakat beklentilere set çekecek türden bir açıklama yapan Gary IIIyes  Google’ın yeni bir güncelleme getirmeyeceğini sözlerine eklemiştir. Gary bu konuya yönelik olarak herhangi bir plan tasarlamadıklarını belirtmiştir.

Buradan da anlaşılacağı üzere Google’ın henüz https sayfalarını sıralamada yükseltmek adına herhangi bir güncelleme yapmayacağının mesajları alınmıştır. Fakat unutulmamalıdır ki Google’ın açıklamaları geçmişte yaşanılan tutarsız örnekleri ile firmaya aykırı düşmüştür. Buna istinaden an itibari ile https sayfalarının Google sıralamasında yükselmesi gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

HTTPS Yükselmesine Karşı Ne Yapılmalıdır?

Https bağlantısının baskısının artması ile web site yöneticileri de URL güncelleme ihityacı hissedebilirler. Google https yükselmesine yönelik ceza veya ödül politikası uygulamayacağını belirtmiş olsa dahi farklı değişikliklerin yapılmasının mümkün olabileceği göz önüne alınmalıdır. Bunlardan biri Chrome’un güvenli olmayan sitelere girilmesi halinde ziyaretçilerin uyarılması olmaktadır. Bilhassa yeni kurulan siteler adına bir an önce https bağlantısına geçilmesi önerilmektedir. Güvenlik sertifikalarının bu zamanlarda pahalı olmaması ile birlikte edinilmesi son derece iyi bir yatırım olacaktır.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş