Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

Google Cezaları ve Nedenleri.

Google Cezaları ve Nedenleri.

Google Cezaları ve Nedenleri

Dünya’nın en önemli arama motorlarından biri olarak kabul edilen ve adeta bilişim sektörüne yön veren Google kendi içerisinde birçok kuralı barındırmaktadır. Arama motorlarının liderliğini yapan Google içerisinde barındırmış olduğu sitelerin hepsi A’dan Z’ye kadar değerlendirmektedir. Böylece kullanıcılara ve Google arama motorunu tercih eden kişilere en mantıklı seçenekleri sunmaktadır. Nitekim bu şekilde çalıştığı içinde Dünya’nın en iyisi olmayı başarmıştır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kullanıcıların yararına olacak bir durumdur. Biz site sahipleri ve yöneticileri olarak başka bir penceren şimdi Google cezaları ve nedenleri hakkında bilgiler edinelim. Bu cezaların neden verildiğini öğrenerek en ufak bir hata yapmamak için dikkat etmemiz gerekecek. Okuduktan sonra cezaların ne kadar etkisinin olduğunu fark edeceksiniz.

Sandbox Cezası

Google tarafından verilen en tehlikeli cezadır. Etkisi en düşük 6 ay sürmektedir. Derinlemesine incelediğimiz zaman domain başta olmak üzere içerikte yapacağınız köklü yanlışlara verilmektedir. Sitenizi yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

Bomb Cezası

Spam yapmak veya hacklink kasmak ile birlikte Google tarafından en sık verilen cezadır. Sitenizin kalitesini düşüreceği gibi sıralama da büyük değişimler yaşatacaktır.

-30, -60, -90 Cezası

Google cezaları konusunda en sık rastlanan ceza tipidir. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi sıralamada düşüşe neden olur. Sıralama kaybı yaşasanız bile düzeltme yapmanızın herhangi bir önemi yoktur. Kalıcı olarak düşüş yaşarsınız. En baştan tekrar sıralama çalışması yapmanız gerekecektir.

-900 Cezası

Uyarı cezası olarak adlandırılmaktadır. Kelimeler ile ilgili yaptığınız yanlışlar veya paylaşımlar ile ortaya çıkmaktadır. Sıralamada düşüş yaşanması gibi bir durum söz konusu değildir. Direk olarak Google tarafından siteniz sıralamadan kaldırılır. Düzeltmeler yapıldıktan sonra da bulunduğunuz sıralamaya yeniden dâhil olacaksınız.

Kopya İçerik Cezası

Google cezaları denildiği zaman aklınıza muhakkak kopya içerik cezası gelmelidir. Genel olarak baktığımız zaman farklı siteden alacağınız içerikler ile sıralama da yükselmeniz kesinlikle mümkün değildir. Google elde etmiş olduğu raporlar ile birlikte sıralama üzerinde bazı değişiklik yapmaktadır. Eğer sitenizde kopya içerik paylaşırsanız hiçbir uyarı almadan direk olarak sıralamadan düşmeye başlayacaksınız. Belli bir noktada ise artık sıralamada yükselmeyeceksiniz.

Cloaking Cezası

Pek dikkat çekici bir ceza değildir. Uygulama sebebi ise haddinden fazla yapılan SEO çalışmasıdır. Her dakika SEO çalışması yaparsanız bu ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş