Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
27.824 Mutlu Müşteri

GELİŞTİRİLEN YENİ YAZILIMLAR DÜŞÜNCELERİMİZİ OKUYABİLECEK

GELİŞTİRİLEN YENİ YAZILIMLAR DÜŞÜNCELERİMİZİ OKUYABİLECEK

GELİŞTİRİLEN YENİ YAZILIMLAR DÜŞÜNCELERİMİZİ OKUYABİLECEK

Son zamanlarda ortaya atılan iddialara göre, Japon bilim adamları tarafından, düşüncelerimizi okuyabilecek ve aklımızdan geçenleri kelimelere dökebilecek bir teknolojinin Toyohashi Teknoloji Üniversitesi’nce geliştirildiği ileri sürülüyor.

Teknolojik gelişmeler her gün mucizevî şekilde ilerliyor. Özellikle son yıllarda internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla paralel olarak teknolojinin harikalarından insanlar her şekilde yararlanabiliyorlar.

İnsanların her ihtiyacını karşılayabilmeye yönelik bu buluşlardan biri de, bahsettiğimiz düşünce okuma teknolojisi. Çalışmayı geliştiren bilim insanları, bu sayede konuşma yetisini kaybetmiş olan kişilerin düşüncelerini okumayı ve onlarla iletişime geçmeyi amaçladıklarını bildirdiler. Karşı tarafın zihninde geçenleri kelimelere dökecek olan bu teknolojiyi aynı zamanda bir “telepatik daktilo” niteliğinde düşünmenin daha doğru olabileceğini açıkladılar.

Yoğun ve titiz çalışmalarla hazırlanan düşünce okuyucu cihazlar, test aşamasına girdi. Bu cihazlar düşünceleri okurken insanların beyin dalgalarını kullanacak. Yapılan açıklamada, 0 ila 9 sayıları % 90 çevirme yaparak başarıya ulaştığını bildirdiler. Düşünce okuyucu cihaz, bilgilere ulaşma konusunda da % 60 oranında bir başarı göstermiş durumda.

TEST AŞAMASINDA

Beyin dalgalarına yollanan frekans aracılığı ile insanlardan alınan bilgi alabilmek için çalışmalar sürdüren projeyi geliştiren bilim adamları, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu teknolojinin cep telefonlarına ya da taşınabilir cihazlara yerleştirebilmek için çalıştıklarını bildirdiler. Şu anda test aşamasında olan bu cihaz, gelişme aşamasına henüz geçmedi.

Görünen o ki düşünce okuyan bu cihazlar insanların bir hayli ilgisini çekecek. Özellikle konuşma yetisini kaybetmiş insanlar ve onların yakınları için hayatlarını oldukça kolaylaştıran bir buluş olacak gibi.

Bu teknoloji, günümüzde hastanelerde kullanılan MRI cihazları ile benzerlik gösteriyor. Beyinde her hangi bir aktivite tespit edilmesi durumunda siyah beyaz fotoğraflar üzerinde belli oluyor. Böylelikle beynin odaklandığı nokta, yapılan araştırmalara göre 1000 denemenin sadece 8’inde doğru tespit ediliyor.

Amerikan bilim adamlarınca yapılan açıklamada, beynin aktivitelerini tararken, o an insanın ne düşündüğünü ve geçmişte kayıtlı olan bilgilerin saptanmasının zor olduğunu ama imkânsız olmadığını açıklıyor.

Fakat şu anda mucizevî olarak görünen bu cihaz, bazı kesimleri korkutmuyor da değil. Çünkü bu cihaz sayesinde insanların düşüncelerinin rızası dışı okunabileceği ve kötü amaçlı kişilerin işine yarayacağı konusunda endişeler var.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar

ABDULLAH GÖK

düşüncelerin okunabildiği bir dünya daha güzel olur gibi, ama iyi insanlar tarafında geçerli bu. Kötüler için ise çaydırıcı katsayısı çok yüksek, adelet sisteminde de çok iyi bir kullanım alanına sahip..
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş