Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

FTP Nedir? En İyi FTP (Dosya Aktarım) Programları Nelerdir?

FTP Nedir? En İyi FTP (Dosya Aktarım) Programları Nelerdir?

FTP Nedir? En İyi FTP (Dosya Aktarım) Programları Nelerdir?

FTP İngilizce ”Dosya Aktarım Protokolü” manasına gelen “File Transfer Protocol” ün baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. İki cihaz arasındaki dosya aktarımını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Kısaca bir bilgisayardan başka bir bilgisayara yada server arasındaki veri aktarım bağlantısını sağlar.  Bunu hızlı ve kaliteli bir şekilde yapabilmek için en iyi FTP programları tercih edilmelidir

FTP İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

FTP ile ilgili bilinmesi gereken beli başlı özellikler vardır. Bunları bilmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacaktır. İlk olarak karşıdaki bilgisayara bağlanmak için sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Eğer veri aktarımı aynı cihaz içerisinde yapılacak ise şifreli dosyanın kullanıcı adı ve şifresi yeterli olacaktır. Cihaz içerisinde tüm kullanıcılara dosyaya erişme olanağı sağlanıyorsa bunlara Anonymous FTP (Anonim FTP) denir. FTP için varsayılan port genellikle 21’dir.  FTP ye bağlanmanın en basit ve etkili yolu FTP programları kullanmakla olur bunu etkili kullanabilmek için en iyi FTP programları kullanılmalıdır. FTP’ye bağlanmak için mutlaka internet bağlantısı gerekmektedir. İnternet bağlantısı olmadan dosya gönderme yada alma işlemi yapılamamaktadır. Bazı firmalar kendi panellerini kullanarak FTP’ye bağlanma fırsatı sunarlar ama yinede en etkili ve iyi yöntem FTP programlarıdır.

En İyi FTP Programları

Hızlı ve güvenli dosya aktarımı yapabilmek için en iyi FTP programları tercih edilmelidir. Sizler için gerek sağladığı güven ve hız sebebiyle en çok tercih edilen 5 FTP programını yazacağım. 1. FileZilla;  Hızlı, güvenli ve kişiye göre özelleştirilebilir olanı sağlayan FileZilla, Windows için en iyi ücretsiz FTP istemcisidir. 2. Core FTP LE;  kullanımı kolay ve hızlı bir FTP istemcisidir. 3. FireFTP;  Firefox tarayıcısı için geliştirilmiş küçük ve etkili bir tarayıcı uzantısıdır. 4. CoffeeCup Free FTP ; güvenilir ve hızlı bir FTP istemcisidir. Ve son olarak 5. WinSCP; Hem standart hem de taşınabilir sürümlerde bulunan güçlü bir FTP istemcisidir. Bu programın isminin WinSCP olmasının nedeni FTP ve SFTP ile beraber yeni nesil SCP’yide desteklemesinden kaynaklanmaktadır.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş