Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.629 Mutlu Müşteri

Dünyada ve Türkiyede Animasyon Sektörü.

Dünyada ve Türkiyede Animasyon Sektörü.

DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE ANİMASYON SEKTÖRÜ

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknolojik yatırımlar çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Her alanda ve her sektörde yatırımcı için büyük kazançlar sağlayan teknolojik sektörlerin bir tanesi de animasyon sektörü. Canlandırma anlamına gelen animasyon, hem hayvanları hem de cansız varlıkları canlandırma tekniği ile izleyicilerine fantastik bir dünya sunuyor.

Animasyon, grafiklerin belli bir senaryo doğrultusunda canlandırılması işlemine denir. Animasyon,  dizi, film, çizgi film, reklam filmi gibi her alanda tercih edilir durumda.

Son zamanların trendlerinden olan animasyon filmler, izleyicinin olduğu kadar yatırımcıların da oldukça ilgisini çekiyor. Tüm dünyada oldukça yaygınlaşan animasyon sektörü artık ülkemizde de en çok yatırım yapılan sektörler arasındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte gittikçe yaygınlaşan animasyon sektörünün ise ABD ve Hollywood. Bu sektör, şu anda günümüzde 250 miyar dolarlık bir hacme sahip ve 2001 yılından bu yana da  dünyaca ünlü Oscar Ödülleri’nde de temsil ediliyor.

Ülkemizde ise yerli animasyon sektörünün Pazar hacmi de yaklaşık 80 miyar dolar. Bu duruma göre dünya pazarından alınan payın 0,1’in altında olması, sektörün ne kadar gelişime açık bir sektör olduğunu gözler önüne seriyor. Son teknoloji kullanılarak görsel zevke en iyi derece hitap eden animasyon yapımlar, aynı zamanda yatırımcısının da kesesine hitap ediyor. Şu anda animasyon sektörü yaklaşık 2.00 kişiye istihdam yaratmış durumda. Ancak her sektörde olduğu gibi bu alanda da daha çok devlet desteğine ihtiyaç duyuluyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) televizyonlarda yüzde 20’lik yerli film kullanımı uygulamasının aktif olarak uygulanması gerekiyor.

Son zamanlarda sinemada, televizyonda, bilgisayar oyunlarında, sosyal medyada, reklam filmlerinde ve kısa filmlerde animasyon yapımlar sık sık karşımıza çıkıyor ve çok da rağbet görüyor.  Türkiye’nin ünlü animasyon şirketlerinden birinin yaptığı bir açıklamada,  animasyon sektörünün 2011-2016 yılları arasında gelişimini daha da hızlandırdığını ve yüzde 13 hızla büyüdüğünü bildiriyor. Ülkemizin animasyon sektöründe gelişmiş ülkelere oranla daha geride olması, ülkemizde animasyonun sadece çocuklara yönelik bir eğlence olduğunun düşünülmesi. Halbuki yetişkinler de en az çocuklar kadar ilgiyle ve zevkle animasyon yapımları takip edebiliyorlar.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş