Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

ÇİFTÇİNİN YENİ YARDIMCISI AKILLI DRONELAR

ÇİFTÇİNİN YENİ YARDIMCISI AKILLI DRONELAR

ÇİFTÇİNİN YENİ YARDIMCISI AKILLI DRONE’LAR

Eski çağlardan beri insanların en çok enerji sarf ettiği alanlardan biri şüphesiz ki tarım ve çiftçilik olmuştur. Bu sebeple de teknolojik buluşların hatırı sayılır derecede büyük bir kısmı tarım ile alakalı makinelerdir. İnsanların geçimini sağlamak için büyük çaba ve emekle uğraştığı tarım alanında yine çiftçilerin yüzünü güldürecek bir buluş geliyor.

Teknoloji kullanma konusunda yetenekli olan çiftçiler, artık ellerindeki akıllı telefonlar ile bitkilerinin tüm gelişim ve bakım sürecini akıllı dronelar yani uzaktan kumandalı akıllı robotlar sayesinde takip edebilecekler. Böylelikle çiftçiler hem zamandan, hem enerjiden, hem de bakım maliyetinden tasarruf etmiş olacaklar.

Günümüzde bu uygulama Çin’de yalnızca çiftçilerin yüzde 2 ‘si tarafından kullanılıyor. Ama bilim adamlarının öngörüleri bahsedilen doroneların kullanımının önümüzdeki 20 sene içinde piyasada gelişebileceği yönünde.  Yine bilim adamları, çiftçilerin drone kullanımının düşük sayıda olmasını bilinç düzeyinin düşük olmasına insanların günümüzde hala teknolojiye yeteri kadar güvenmemesine bağlıyor.

Bu buluşu gerçekleştiren şirket, yaptığı açıklamada; “Dronelardan birini çalıştırmak için, çiftçilerin telefonlarında arazinin şeklini çizmeleri gerekiyor ve drone, baz istasyonuna geri dönme de dahil geri kalan tüm işi kendisi yapıyor.”

Üretici firma bu güne kadar 1.000’ in üzerinde drone kullanıcısı eğitti ve ücretsiz kurslar verdi. Böylelikle droneların kullanımının öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bu akıllı makineler sayesinde, çiftçiler ürünlerinin gelişimini sürekli takip edebiliyor. Çiftçi için önemli olan dronenun nasıl uçurulacağını bilmesidir. Teknolojiye hakim olan ve kullanım konusunda zorluk yaşamayacak bir çiftçi için bu buluştan yararlanmak çok büyük fayda getirecektir.

Makineyi geliştiren bilim insanları, kullanımının oldukça pratik olduğunu ve uygulama konusunda zorluk yaşanmayacağını bildiriyorlar. Herkesin fazla bir bilgi edinmeye gerek kalmadan kolayca kullanabileceği dronelar, çiftçiler için büyük kolaylıklar sağlayacağa benziyor.

Çinli üreticiler tarafından geliştirilen bu teknolojik makineler, insansız hava araçlarının her alanda olduğu gibi tarım alanında da insanlara fayda sağlayacağını gösteriyor. Her geçen gün insan gücünün kullanımını azaltan ve daha da gelişen tarım teknolojisine bakalım ilerleyen zamanda ne gibi buluşlar eklenecek.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş