Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

Browser Modları

Browser Modları

Browser Modları

Özellikle HTML-5 Geliştirildikten sonra kodlardaki farklılıkların web sitelerinde nasıl yorumlanması gerektiği ve browserların web sitelerinin görünümünü daha doğru bir şekilde yansıtması gerektiği anlayışından dolayı tüm browser yaratıcıları, uyumluluk görünümleri adı altında geliştirmeler yaptılar. Bu geliştirmeler iki isimle yapıldı bir tanesi Standart mod bir diğeri de Quirks (Garip) Mod.

HTML’de Standart Mod nedir?

Bu mod web sitelerinde doctype ile yapısı belirtilmiş sayfaların standartlara uygun olup olmadığının denetimini sağlayan ve sayfanın düzgün görünüp görünmediğini denetleyen moddur.

HTML’de Quirks (garip) Mode Nedir?

Eski yada güncellenmemiş tarayıcılarda yorumlamalar daha duyarsızdır. Örneğin css3 ile gelen yeni özellikler Explorer’da genelde standart modda sorunsuz çalışırken, quirks modda sorunla karşılaşabiliyor.

Sayfanın yapısına göre bowserlar şu başlıklarla yorumlama yaparlar

XHTML dökümanlarında sayfanızda doctype kullandığınız takdirde, tüm browserlar sayfanızı standart modda yorumlarlar.

HTML 4.01dökümanında da DOCTYPE, Strict DTD kullanıldığında tüm browserlar da sayfa standart modda yorumlanıyordu. Aynı şekilde DOCTYPE Transitional DTD URI tanımlı kullanımlarda da browserlar tarafından sayfalar standart modda yorumlanıyorlardı.

DOCTYPE kullanımında transition tanımlaması belirtilmediği takdirde sayafalar browserlar tarafından garip modda tanımlanıyorlardı. HTML’in hangi versiyonunda olursa olsun. DOCTYPE tanımı yapılmayan sayfalar tüm browserlarda garip modda tanımlanacaktır.

XHTML ve HTML-5 arasındaki farka bir örnek vermek gerekirse. Windows 98 ve 95 de bilgisayara format atmakla günümüzde format atmayı benzetebiliriz. 98 de format işe yaramadığında F-Disk çekerdik Dos Ekranında satırlarca yazmak zorunda kalırdık ve bilgisayarın donanım driverlerını kurmak ta ayrı bir çileydi, şimdi özellikle Dizüstü bilgisayarlarda kendi içindeki format yazılımını kullanarak zahmetsizce formatlayabiliyoruz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş