Kampanyalarımızdan anlık haberdar olmak için WhatsApp kanalımıza katılın!

Acil Durumlar için USB Oluşturma.

Acil Durumlar için USB Oluşturma.

Acil Durumlar için USB Oluşturma

https://i.hizliresim.com/o6YV67.jpg

Eminim ki tüm kullanıcılar için bilgisayarları önemlidir. Hiç olmasa bile resimlerimizi sakladığımız bilgisayarlarımız, herhangi bir aksilik sonucu çökebilir ya da istemeden bir dosyamızı silmiş olabiliriz. Ya da bir virüs saldırısına maruz kalmış ta olabiliriz, işte tüm bu durumlarda kaybolmasını istemediğimiz bilgilerimizi korumak gerekir.  İşletim sistemleri genelde sistemi otomatik yedek alsa da bazen bu yedekleme zamanına denk gelmeyen verilerimiz elden gidebiliyor. Ya da bu yedeklere hemen ulaşabilme şansımız da olmayabiliyor. Ya da evdeki, ofisteki  bilgisayarınıza hemen müdahale etme gereksinimi de doğabiliyor. Bu tür durumlardan hızlı ve temiz bir şekilde çıkmak için bir acil durum diski oluşturmanızda fayda var.

https://i.hizliresim.com/jQv6Qj.jpg

US belleği Yedekleme için hazırlayın

Öncelikle minimum 1gb kapasiteli bir usb bellek işimizi görecektir. Belleği bilgisayara bağladıktan sonra eğer içinde veri varsa öncelikle o veriyi temizlemek gerek bunun için usb bellek için açılan sürücüye sağ tıklayıp biçimlendirmeniz gerekecektir. Biçimlendirme yapmadan önce usb bellek içerisindeki verilerin sizin için önemliyse öncelikle o verileri bilgisayara yedeklemenizde fayda var çünkü biçimlendirmeden sonra verileri geri getiremezsiniz. Daha sonra USB bellekler karışmaması için Bellek sürücüsüne sağ tıklayıp yeniden adlandır diyerek Kurtarma Diski gibi aklınızda kalacak ve işlevini tanımlayacak bir isim giriniz.

Veri Kurtarma için Gerekli işlemleri yapalım

Herhangi bir hata sonucu kaybolan verilerimizi kurtarmak için bize yardımcı olavak bir program olan Recuva File Recovery programının portable sürümünü https://www.piriform.com/recuva/features/portable-version Bu bağlantıdan indirip usb belleğimizin içerisine atalım. Tabi bunu yapmadan önce zip içerisinde inen programı zip ten çıkarmamız gerekecek. Zip dosyasına sağ tıklayıp “klasöre çıkart” kısmına tıklamanız ve bu klasörü usb belleğinize atmanız yeterli

Virüs Bulaşması durumunda virüsten kurtulma

Bilgisayar da herhangi bir nedenden dolayı virüs olduğu izlenimine kapıldıysanız Google destekli  McAfee Labs Stinger'ı https://www.mcafee.com/tr/downloads/free-tools/stinger.aspx bu bağlantıdan indirebilir ve usb belleğinize kopyalayabilirsiniz. Acil durumlarda bu programı kurarak virüs taraması yapmak için iui bir yöntemdir ama program kurulduğu zaman virüslerin tanımlı olduğu veri tabanına ulaşması için internet bağlantısı isteyecektir.

Gereksizlerden kurtulun

Bilgisayarınızın performansında bir düşüş hissediyorsanız CCleaner Portable programının portable versiyonunu https://www.piriform.com/ccleaner/download/portable bu bağlantıdan indirebilir ve gereksiz tüm verilerden kurtulabilirsiniz. Bunu da bir klasör olarak usb belleğinize yedeklemeyi unutmayın.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş