Kampanyalarımızdan anlık haberdar olmak için WhatsApp kanalımıza katılın!

3D yazıcı ile kalp yaması üretildi

3D yazıcı ile kalp yaması üretildi

Bilim insanları, 3D yazıcı kullanarak kalp krizi sonrası oluşan yaraları onarmak için yama üretmeyi başardı.

 
3D yazıcının daha önce de birçok alanda kolaylık sağlamaya başladığını görmüştük. Son zamanlarda, üretilen en kullanışlı icatlar kategorisinde gitgide zirveyi zorlayan 3D yazıcıdan tıp dünyasına büyük katkı sağlayacak bir kolaylık daha... 
 
Kalp krizinden kaynaklanan sorunlardan biri; krizden sonra kalp iyileştiğinde, kalbin yara dokusunun hasar gören kısmın tam anlamı ile düzelememesidir. Bu yara dokusu hiçbir zaman kalp dokusunu atmaz; bu yüzden hasta yaralı doku ile yaşamak zorunda kalır. Minnesota Üniversitesi'nin bilim insanları, kalbin daha iyi iyileşmesine olanak tanıyan bir yama ürettiklerini açıkladı.

Bu tür kalp yamalarını daha önce; Tel Aviv Üniversitesi, Brown Üniversitesi ve MIT gibi kalplerin en az yara izi ile iyileşmesine olanak tanıyan "kalp yamaları" ile görmüştük.

Ancak Minnesota Üniversitesi'nin kalp yamasını benzersiz kılan şeylerden biri, kalbe özgü yapısal proteinlerin biyolojik olarak 3D yazıcı ile basılmış olması.

Oluşturulan kalp yaması; kök hücrelerden türetilen kalp hücreleri ile tohumlanan bir iskele benzeri matris biçimini alıyor. Sonuç olarak yapı ve materyalde kalp dokusuna benzer, aktif kalp hücreleri içeren, asal bir yara dokusu ortaya çıkıyor.

Laboratuvar testlerinde, yamalardan biri simüle kalp krizi geçiren farenin kalbine yerleştirildi. Bilimadamları sadece dört hafta içinde "işlevsel kapasitede önemli bir artış" olduğunu belirttiler. Doku eninde sonunda vücut tarafından absorbe edildi ve bu nedenle işi tamamlandıktan sonra yamayı çıkarmak için başka ameliyat gerekmedi.

Araştırmaya öncülük eden doçent olan Brenda Ogle, "Kalbin karmaşıklığı göz önüne alındığında bunun başarılı olmasına şaşırdık" diyor. Şimdiki süreçte ise bir domuz kalbinde test edilecek olan daha büyük bir yama hazırlanıyor.

Son zamanlarda yaptığı mucizevi işlerle dikkatleri üzerine çeken ve hayatı kolaylaştıran 3D yazıcının,hayatı kolaylaştırma anlamında ileride başka ne gibi katkılarda bulunacağını merakla bekliyoruz...  


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş