Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.629 Mutlu Müşteri

Tarama Hatalarının Google Sıralamasına Etkisi

Tarama Hatalarının Google Sıralamasına Etkisi

Tarama Hatalarının Google Sıralamasına Etkisi

Web sitelerinin tarama hataları söz konusu olduğunda ciddi sonuçlar doğabilmekte ve tarama hataları ile google sıralaması değişimi ciddi bir düşüşe sebep olabilmektedir. Genel anlamda, tarama sonucu ortaya çıkan hata raporu incelemeleri site hataları ve URL hataları olmak üzere iki aşamada incelenmektedir.

Site Hataları ve Nedenleri

Hata raporunun iki aşamasından biri olan site hataları kapsamında normal şartlarda herhangi bir sorun bulunmaması gerekmektedir. Ancak, belli oranlarda hata tespit edilmesi halinde, Google tarafından yollanan bir ileti ile sitenin hatalı bulunduğu bildirilmektedir. DNS, sunucu bağlantısı ve robots.txt başlıkları altında gönderilen iletide normal şartlarda her bir bölümün yanında bulunan yeşil onay butonun bulunmaması halinde tıklamanız durumda 90 günlük hata raporuna ulaşma imkanı bulabilirsiniz.

Siteniz için %100 lük bir hata raporu ile karşı karşıya kalırsanız, sitenin bazı bölümlerine ait dizinlerin değişip değişmeme durumunun kontrolü gerekmektedir. Aynı zamanda, tarama hataları ile google sıralaması değişimi kapsamında harici bağlantıların ve yeni komut dosyalarının etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrolünün de yapılması gerekmektedir. Bu minvalde bir hata söz konusu değilse, hatanın geçici olması muhtemeldir.

URL Hataları ve Nedenleri

Google tarafından size iletilen hata raporunun URL kısmında kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler içerisinden en sık karşılaşılan hata ise 1000 URL hatası olmakla birlikte genellikle bir işlem yapılma zorunluluğu gerektirmez. Eğer, tarayıcı kapsamında zarar veriyorsa, takip edilmesi ve incelenmesinde fayda bulunmaktadır.

Sitenizde bulunan URL bağlantılarını düzenli bir şekilde kontrol edip, çalışıp çalışmadıklarını incelemeniz oldukça önemli olmaktadır. Önceden paylaştığınız; ancak artık sitenizde bulunmayan URL bağlantıları bu noktada önemli olmaktadır. Bununla birlikte eski URL silimi yaparak ve yeni bir site haritası ekleyerek sorundan kurtulmanız mümkün hale gelmektedir. Elbette en etkili ve işlevsel yöntem URL hatalarınızı görüntüleyerek, hatanın tam olarak hangi kategori altında olduğunu tespit edip, bu doğrultuda bir hata düzeltme ve önlem süreci geçirmek olacaktır.

Tarama hataları ile google sıralaması değişimi gibi ciddi bir sıralama kaybı ve ziyaretçi düşüşüne neden olan durumu değerlendirmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş