Türkiye 'nin En Büyük Hazır Web Sitesi Firması İle Sitenizi Bugün Oluşturun!
28.305 Mutlu Müşteri

FACEBOOK DÜŞÜNCE OKUYARAK MESAJ YAZABİLME TEKNOLOJİSİ

FACEBOOK DÜŞÜNCE OKUYARAK MESAJ YAZABİLME TEKNOLOJİSİ

FACEBOOK DÜŞÜNCE OKUYARAK MESAJ YAZABİLME TEKNOLOJİSİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Facebook tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre, düşünce okuyan cihazlar üzerinde çalışıldığı doğrulandı. Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde, insanların zihninden geçen tüm bilgiler telefona bakmadan mesaj olarak yazılabilecek. Şu anda “Korkutucu” olarak nitelendirilen bu teknolojinin insanların tüm sırlarının ve bilinmesini istemedikleri düşüncelerinin ortaya çıkmasından korkuluyor.

Şirketin inovasyon ekibinin başında bulunan Regina Dugan ( ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırmalar Departmanı eski yöneticisi)  Facebook’un insanların beyin dalgalarını kontrol ederek telefona bakmadan mesaj yazabilmelerini sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıkladı.

Konferansta verilen bilgilerden bazıları ise şunlar;

Bu cihazın geliştirilmesi için çalışma yürüten ekibin 60 kişiden olduğu belirtildi. Titiz ve özneli bir çalışma aşamasında olan bu cihazın hedefi, doğrudan beyinden alınan sinyaller sayesinde dakikada 100 kelime yazılabilmesini sağlamak. Bu durumda, akıllı telefonda elle yazılan mesajlardan 5 kat daha hızlı mesaj yazılmış olunacak.

Facebook, çalışmayı eleştiren insanlara ikna edici bir yorum olarak teknolojinin insanların zaten söylemek üzere oldukları düşünceleri kelimelere dökeceğini, gizlenilmek istenen düşüncelerin ise yine gizli kalacağını bildirdi. Facebook tarafından yapılan açıklamada, “Aklınızdan geçen her şeyi okumak söz konusu değil. Beyninizdeki konuşma merkezine gönderdiğiniz, yani zaten paylaşmaya karar verdiğiniz sözcükleri okuyacak bir teknolojiden bahsediyoruz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

İnsanların vakitlerinin ciddi bir kısmını akıllı telefonları ellerinden düşürmende mesajlaşarak geçirdiğini düşünürsek, telefonu elimize almadan mesaj yazabilme özelliği biz insanlar için gayet yararlı bir buluş olacak. Aynı anda hem karşımızdaki arkadaşımızı dinleyecek, hem de telefonun öbür ucundaki kişi ile yazarak mesajlaştığımızdan daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde mesajlaşabilmemizi sağlayacak.

Teknolojik gelişmelerin bilim insanları yeni bir buluşa sevk etmeleri kaçınılmaz hale geldi. Bu teknoloji ile gelecek için düşünülen beyin kontrolü, daha çok ses alanına sahip olma ve sesleri çoğaltıp azaltabilme gibi uygulamaları hayata geçirebilmek için ön adım atmış olunuyor da diyebiliriz. Merakla beklenen bu teknolojinin şu anda test aşamasında olduğu bildirildi. İlerleyen günlerde merak konusu olan proje hakkında yeni bilgiler edinebiliriz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş