Kampanya ve Duyurularımızdan Anlık Haberdar Olmak İçin WhatsApp Kanalımıza Katılın!!
Katılmak İçin Tıklayın

404 Hataları Nasıl Giderilir?

404 Hataları Nasıl Giderilir?

404 Hataları Nasıl Giderilir?

Bireysel veya kurumsal olarak yönettiğimiz, sahibi olduğumuz sitelerin bazı dönemlerde karşımıza sorunlar ile çıkabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Nitekim ne kadar çok bakarsanız bakın veya ilgilenirseniz ilgilenin bir yerlerde pürüzler çıkacaktır. Önemli olan bunu en doğru şekilde ortadan kaldırmak ve çözüme kavuşturmaktır. Aksi takdirde daha büyük problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

404 hataları bilgisayarlar başta olmak üzere internet sitelerinde de görülen bir hatadır. Genel kullanıcılar sitelerinize erişim sağlarken karşısına 404 hata kodu çıkar. Buda sitelerinize erişim sağlanmasını engeller ve sizlerin kitlelere ulaşmasını neredeyse sıfıra indirir. Bu nedenle de önemli ve kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulması gereken bir hatadır.

404 Hatalarının Nedenleri

Yaşadığınız 404 hatalarının nedenleri elbette bulunmaktadır. Bu nedenleri inceleyerek ilerde tekrar karşılaşmamak için önlemler alabilirsiniz. Aksi takdirde sürekli olarak aynı hatalar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

 • Sunucuda dosyaların yanlış klasöre veya bölgeye taşınması,
 • Aratılan sayfanın kaldırılması veya silinmesi,
 • Arama sırasında yapılan yazım yanlışları, (Site isminde yapılabilecek en ufak bir kelime hatası sitenin 404 uyarısı ile karşılaşmasına neden olabilir. Örneğin ali.com yerine alı.com yazarsanız bu hata karşınıza çıkacaktır.)
 • Sayfanın bakıma alınması veya onarılması,
 • Dosyaların yeni isimler ile adlandırılmış olması,
 • Başka sitelerden verilen uzantıların yanlış olması,
 • Sayfalarınızda bulunan iç ve dış bağlantıların hatalı olması,

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar hatanın en sık görülen nedenleridir. Tabiki bunun dışına örneğin sitenize yapılacak erişim yasağı da bu hatanın ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız.

404 Hatalarını Gidermek

404 hataları nasıl giderilir diyorsanız eğer aşağıda yer alan yöntemleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • Site içerisinde bulunan geçici kampanyalar ve indexlenmiş olan linkler yok olduğunda yani kaldırdığınızda 404 hatası ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de başka bir sayfaya 301 ile kalıcı olarak gömebilirsiniz. Böylece hata karşınıza çıkmayacaktır.
 • Bir sayfayı kaldırmak veya onarmak gibi düşünceniz varsa eğer bunu 302 ile başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Böylece hata kodu karşınıza çıkmayacaktır.
 • Başka sitelerden verilen linklerin yanlış olması veya yanlış yazılması ile de 404 hatası ortaya çıkabilmekte. Bunun için link çıkışlarını kontrol ederek onarmalısınız.
 • Yazım yanlışları ile oluşan 404 hatası içinde 301 kodunu kullanabilirsiniz.


Hazır Web Sitesi
Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş